Friday, October 30, 2009

I went over-budget

and I hate that. Today is grocery shopping day. Last time I went, I bought just enough to get us through the end of the month, so not only was I lacking my usual surplus, but we also started running out of all the stuff I don't normally have to buy every time. Toilet paper, toothpaste, garbage bags, etc.

My grand total this time around: $215.79 Ouch. Still, that is for a family of 4, plus a zoo of animals for two or more weeks. That isn't bad considering.

So what can just over $215 get you when you shop with me?

Meat: $33.19

10 lbs ground turkey
1 bag frozen tilapia fillets
1 bag boneless skinless chicken breasts
1 package hot dogs
1 bag frozen cooked shrimp
1 dozen eggs
2 family packs pepperoni

Dairy: $23.44

5 lbs mozzarella
1 lb cheddar
1 lb pepperjack
1 gallon milk
1 lg container cottage cheese
1 container parmesan

Veggies: $37.86 (I count tomato sauces)

2 bags frozen corn
2 bags frozen peas
1 bag french fries
10 lbs russet potatoes
2 packages fresh broccoli crowns
1 bag tater tots
1 head lettuce
2 cans tomato paste
3 cans mushroom pieces
2 cans tomato sauce
3 cans black olives
1 jar roasted red peppers
1 package beefsteak tomatoes
1 package vine tomatoes
3 jars pizza sauce
2 jars spaghetti sauce
2 acron squash
1 spaghetti squash
2 pumpkins

Fruit: $2.64 (we still have apples out the wazoo and frozen grapes so this is short)

4 bananas
3 oranges

Grains: $18.77

1 bag egg noodles
4 boxes cereal
1 bag pasta shells
1 box frozen waffles
2 loaves wheat bread
1 box instant oatmeal
1 box saltines
1 bag cheese puffs
1 bag nacho cheese chips

Misc. food $37.74

1 can sloppy joe sauce
3 packets taco seasoning
2 boxes frozen pierogies
2 bags frozen cheese stuffed shells
2 jars peanut butter
1 bag dry pinto beans
1 bottle extra virgin olive oil
1 bag powdered sugar
1 bag chocolate chips
1 bag butterscotch chips
1 jar taco sauce
1 container anise seed
1 container curry powder
1 bag dry navy beans
1 jar chopped garlic
1 container cajun spice

Hygeine: $1

1 tube toothpaste

Cleaning: $9.58

2 bottles cascade

Pet supplies: $30.04

1 17.6 lb bag dog food
1 16 lb bag cat food
1 14 lb container scoopable cat litter
2 rawhide coils
2 dog bones

Paper/plastic: $15.96

1 8 pk paper towels
1 12 pk double roll toilet paper
5 paper bags
1 box 30 garbage bags
1 box 25 gallon sized storage bags

Misc. Household: $5.57

1 muffin pan
2 pumpkin cutters

So there it is. The only thing I should need to buy in the next 15 days is another gallon of milk.


  1. Honestly, I think you did fine for that amount of money. What kind of toilet paper did you buy? lol I'm rethinking this wal-mart brand toilet paper.

  2. Clarissa LOL It is an Aldi brand but it is about the same as Angel Soft. I used to only buy Quilted Northern, but when they went 3 ply I started to become concerned for the septic. I alternate between the Clarissa and Angel Soft depending on which is cheaper when I need it.

  3. There is no way I could buy that much food for $215, even shopping sales. I think you did great for that amount of money.